Ponavljanje je majka vještina
VAŽNOST RITUALA
Često nam roditelji prijave da dijete kaže: “Idemo na Hello!” ili pak svoje voditeljice zovu “teta Hello”.
Naša pozdravna pjesma ujedno je i najpopularnija pjesma svih ciklusa, ne zbog svoje fascinantne kvalitete već zbog nebrojenog ponavljanja, zbog svoje jednostavne meloritmičke strukture te mogućnosti jednostavne (i višesatne) improvizacije.
Redovito, kada krenete na radionice s malom bebom koja tek savladava sjedenje, nakon nekog vremena čim ugleda svoju voditeljicu, ona krene tapkati po koljenima baš onako kako započinjemo “Hello” pjesmu.
To je isključivo zato što nijednu drugu pjesmu (osim “Goodbye” koja je nešto kompleksnija) ne ponavljamo toliko puta na identičan način, a istovremeno s toliko spontane improvizacije, navodeći svaki put štogod nam padne na pamet.
Pravilo ponavljanja
Možda ste se pitali zašto svaku pjesmu pjevamo više od tri puta tijekom svake radionice. Ponavljanje je ključna radnja za rano učenje glazbe.
Ponavljanje pomaže u stvaranju i osnaživanju neuronskih puteva (sinapsi) u mozgu što je od iznimne važnosti za razvijanje novih vještina. Ponavljanje također omogućava djetetu osjećaj sigurnosti što je pak važno za otkrivanje i istraživanje novih spoznaja.
Kada vas dijete moli da mu pustite ili pjevate njegovu omiljenu pjesmu ponovo i ponovo, samo hrabro pjevajte opet i opet, znajući da mu na taj način pomažete u procesu učenja! S čestim ponavljanjem pjesama raste i vaše samopouzdanje u pjevanju.
Ne pretjerujete!
Nekad vam se može učiniti pretjeranim uzastopno ponavljanje jedne pjesme, ali što je više ponavljamo, to ste vi i vaše dijete prisniji s njom, a kada nam je pjesma sve bliskija, započinje igra s njom. Što se više s njom igramo, počinjemo sve kreativnije domišljati kako je još modificirati i improvizirati. Ponavljanje je ugodno, ugoda vodi u igru, a igra u kreaciju i improvizaciju.
Identičan proces prolaze profesionalni glazbenici prilikom aranžiranja glazbe- bilo da govorimo o jazzu, klasici, popu, etno glazbi ili o autorskoj!
Intenzivan razvoj mozga
Važno je imati na umu: u prve tri godine života, dječji mozak razvija preko 2,5 milijuna sinapsi u JEDNOM SATU! Upravo ti sinaptički putevi i njihova aktivnost bit će ključni za razvoj inteligencije i savladavanje novih vještina kroz odrastanje.
Mi pomažemo učvršćivanju tih puteva tako što činimo nešto što znanstvenici nazivaju “serviranje i povrat”. Primjerice, kada vaša beba proizvede neki zvuk svojim glasom, a vi ga ponovite, vraćate mu njegov “servis”- kao u teniskom meču. Tom “jekom” osnažujete rani razvoj govora kod svog djeteta jer višestruko podražujete jedan sinaptički put koji se na taj način stabilizira.
Zato bez straha i srama, pjevajte, prevodite, improvizirajte što više pjesama iz aktualnog ciklusa!
Leave a Comment