Pjevanjem do sreće
KAKO SE OSJEĆATE NAKON NAŠEG GLAZBENOG SATA?
Iskreno se nadamo da se poput vaših voditeljica osjećate odlično! Jeste li se ikada pitali zašto? U svom članku “Čini li nas pjevanje sretnima?”, Julia Layton zaključuje: “Svako pjevanje ima pozitivne psihološke posljedice. Čin pjevanja oslobađa endorfine, moždane “feel good” kemikalije. Studija objavljena u Australiji 2008. otkriva da zborski pjevači procjenjuju svoje zadovoljstvo životom mnogo većim u odnosu na ostatak pučanstva. Studija pak iz 1998. daje nam uvid u pokus proveden u staračkom domu gdje su pojedini korisnici sudjelovali u pjevačkom programu jedan mjesec te je kod njih došlo do značajnog smanjenja anksioznosti i depresije.”
Nažalost mnogi su se ljudi u suvremenoj kulturi prestali aktivno baviti glazbom jer danas je dovoljno pritisnuti dugme i glazba će svirati bilo kada i bilo gdje. Postali smo pasivni konzumenti glazbe, umjesto aktivnih glazbenih stvaratelja. Što time učimo našu djecu? Na našim radionicama, vrednujemo i modeliramo aktivno muziciranje. Odabirom uloge glazbenih stvaratelja, činite najbolje što možete za njegovanje i poticanje dječjeg glazbenog razvoja.
Čak i ako ste nesigurni u svoje pjevačke i glazbeno-stvaralačke sposobnosti, dozvolite si biti šašavi, pustite glas i igrajte se muzicirajući sa svojim djetetom. Takvim ponšanjem ostavljate nasljeđe pozitivnog stava prema glazbi za cijeli život!
JESU LI VAM PJESME “PREVISOKE”?
Neke od pjesama koje pjevamo mogu zvučati doista visoko. Naše su pjesme svjesno intonirane unutar dječjeg vokalnog registra kako bi im bilo što prirodnije pridružiti nam se u pjevanju, a s obzirom da su njihove glasnice još kratke, tako su i njihovi glasovi “viši”. Također, već ste primijetili da vaše voditeljice vode brigu o točnoj intonaciji tako što provjere tonalitet prije pjevanja pjesme i zasviraju si prvi ton na ukuleleu ili malom “pitch-pipe” aparatiću. Tako smo sigurne da smo u istom tonalitetu kao što su snimke koje slušate kod kuće. Djeca su, naime, vrlo osjetljiva na intonaciju. Pokazalo se da neka djeca, ako im pjevate pjesmu u drugoj intonaciji, neće prepoznati tu pjesmu, odnosno mislit će da pjevate nešto drugo ili krivo. Stoga, premda vam se činilo malo visoko, usudite se pjevati tako kako je. Zapamtite, nije uopće bitno kako mislite da zvučite- vaše dijete voli čuti vaš glas više no ijedan drugi.
KADA DJECA NE DAJU RODITELJIMA DA PJEVAJU…
Nekada se dogodi da vam vaše dijete na radionici stavlja dlanove na usta i ne žele da pjevate. To je posve normalno! Nekada žele čuti vlastiti glas i mumljanje, nekada žele bolje čuti voditeljicu i grupu. Ovisno o dobi i karakteru djeteta, možete mu udovojiti u želji da ne pjevate, ali s vremenom mu dajte do znanja da vas pjevanje veseli i da ćete vi ipak, barem potiho, zapjevati sa svima.
VOKALNE IGRE
Kada mijaučemo poput mačaka, brumbrumamo kao auti i šuuuuštimo kao vjetar, nismo samo zaigrani i razvojno prikladni, već zagrijavamo naše glasnice, stimuliramo maštu i usmjeravamo sluh prema tonalitetu i ljestvici pjesme koju pjevamo. Jeste li primijetili da se vaša djeca neprestano igraju sa svojim glasom? Kao da instinktivno znaju kako da rastegnu svoje glasove i kreativnost. Slušajte kod kuće na koje se sve načine vaša djeca igraju vokalom i zvukovima pa nam ideje prenesite na satu da i mi oplemenimo naše vokalne igre!
Leave a Comment